Соціолінгвістичний аспект функціювання антропонімів в українському щоденниковому дискурсі ХVІІІ ст.

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.31499/2415-8828.1.2025.333130

Ключові слова:

щоденник, дискурс, антропонім, антропонімійна система, українська мова ХVІІІ ст., соціолінгвістичний підхід

Анотація

У статті на матеріалі «Щоденника» генерального хорунжого Миколи Даниловича Ханенка (перша половина XVIII ст.) досліджено особливості функціювання антропонімів крізь призму соціолінгвістичного підходу. Метою дослідження є з’ясування взаємозв’язку між різними класами антропонімів і соціальними факторами, а також визначення, як вибір певного класу імен відображає соціальні тенденції. В основу дослідження покладено соціолінгвістичний аналіз антропонімів, що розглядає імена не як ізольовані лексичні одиниці, а як соціально марковані знаки, що віддзеркалюють суспільні процеси. Проведений аналіз дав підстави виокремити кілька основних груп антропонімів залежно від соціального статусу носія: чин, титул, посада, церковний сан, соціальна група, родинні зв’язки, професійна та військова належність. Формула антропоніма більшою мірою залежна від титулу, ніж від посади. Продуктивна структурна модель «ім’я + по батькові + прізвище» найчастіше використана для ідентифікації осіб, які обіймають високі посади або мають високі титули. Структурна модель «ім’я + номінація від імені батька + показник родинних відносин» стає менш продуктивною і засвідчена переважно для антропоідентифікації осіб, які обіймають невисокі посади. М. Ханенко активно використовує тип «андронім» (утворений від чоловічого імені, посади, діяльності чоловіка), що іноді ускладнює визначення їхньої належності до конкретної підгрупи без додаткового контексту.

Соціальний контекст має вирішальне значення для розуміння співвідношення структури власної назви та соціального статусу особи. Зокрема, у «Щоденнику» найчастіше згаданою соціальною групою є військові професії, що детерміновано суспільно-політичними процесами того часу. Відзначено посадову диференціацію в антропонімоформулах: для нижчих посад активнішими є формули «ім’я + прізвище», «прізвище», тоді як для вищих – «ім’я + по батькові + прізвище», «прізвище». Також спостережено дотримання М. Ханенком узвичаєних формул для різних етносів.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.

Біографія автора

Володимир Кліменков, Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини

аспірант кафедри української мови та методики її навчання

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-05-28

Як цитувати

Кліменков, В. (2025). Соціолінгвістичний аспект функціювання антропонімів в українському щоденниковому дискурсі ХVІІІ ст. Філологічний часопис, (1), 21–33. https://doi.org/10.31499/2415-8828.1.2025.333130

Номер

Розділ

МОВОЗНАВСТВО