Функціювання кольоратива зелений у текстах білоруських лікувальних замовлянь
DOI:
https://doi.org/10.31499/2415-8828.1.2020.204116Ключові слова:
замовляння, кольоратив, картина світу, кольороніми-прикметники, зелений колірАнотація
Кольоративи будь-якої мови створюють певні лексико-семантичні поля кольору, які можна аналізувати у формальному, функційному, семантичному та ін. аспектах. Ці слова в мові постійно розвиваються та змінюються. Результатом їх семантичного розвитку стало поєднання прямих, переносних і символічних значень у мові, яку активно використовували та використовують у різних видах мовної та художньої творчості.
Лексика на позначення кольорів у текстах білоруських замовлянь презентована набором кольоративів, що характеризуються певними кольоровими кодами. У статті проаналізовано особливості функціювання кольоратива зелений у текстах білоруських лікувальних замовлянь, що, залишаючись маловживаним, є обов’язковим атрибутом природи чи відкритого простору, населеного злими духами.
Звертає увагу той факт, що семантика цього кольороніма не однозначна. У Білорусі зелений – це амбівалентний символ: з одного боку, він символізує життєву силу природи, з іншого – може символізувати хвороби та місце, куди їх відправляють. Цей колір нейтральний, м’який, заспокійливий, що створює враження певного окресленого простору. В аналізованих текстах він має досить обмежену фразеологію. Розглянуті риси безпосередньо пов’язані з національними культурними традиціями білорусів і підкреслюють специфіку їхнього світогляду.Завантаження
Посилання
Бабіч, Ю. М. (2008). “Шумяць зялёныя прысады …”: зялёны колер і яго адценні ў творах беларускіх пісьменнікаў. [Ў:] Роднае слова, № 6, с. 45–48.
Беларуская вусна-паэтычная творчасць (1988) : падруч. для філал. спец. ВНУ. К. П. Кабашнікаў [і інш.]. Мінск, 415 с.
Жилинская, И. А. (2005). Восточнославянские заговоры: пространство, время, цвет. Минск, 172 с.
Замовы (1992). А. С. Фядосік (гал. рэд.) [і інш.]. Мінск, 597 с.
Зубова, Л. В. (1988). «Чёрный, чёрный оку зелен …». [В:] Русская речь, № 4, с. 31–36.
Міфалогія беларусаў (2011). Энцыклапедычны слоўнік. Склад. І. Клімковіч, В. Аўтушка. Мінск, 607 с.
Символы и их влияние на людей (2004). Авт.-сост. Л. В. Аксёнова, В.Т. Гридина. Москва ; Донецк, 302 с.
Тлумачальны слоўнік беларускай літаратурнай мовы (2002). М. Р. Суднік, М. Н. Крыўко (рэд.). 3-е выд. Мінск, 784 с.
Топорова, Т. В. (2005). Др.-англ. Erce, eorban modor – русск. мать сыра земля. [В:] Заговорный текст. Генезис и структура. Москва, с. 102–111.